aysan doğaner

    Matiz Yayınevi              GİRİŞİMCİLERE VE KOBİ’LERE BAKIŞIMIZ

SORUN NEDİR?

KOBİ’lerde başarısızlık çok yaygın, çünkü sahipleri işletmeyi işletme olarak görmüyor. Bir ürünün nasıl yapılacağını ve hizmetin nasıl verileceğini anlıyorlar. Ancak bir işletme nasıl inşa edilir bilmiyorlar.

 

Bugün kurulan her 100 işletmenin ilk on yılda akıbeti ne olacak? 

90 işletme

iflas edecek. Başarısız, Mutsuz ve Anlamsız bir hayata mahkum olacaklar.

8 işletme

kar ederek hayatta kalacak. Ancak bu işletmenin kurucuları sağlıklarını ve ilişkilerini yok etme pahasına; çok çalışarak kendilerine ihanet edecekler. Tıkır tıkır işleyen bir sistemi kuramadıkları için hep ve çok çalışmaları gerekecek. Tüm hayatları sürekli sorun üreten bir işletmeyi ayakta tutmakla geçecek. Mutsuz ve Anlamsız bir hayata mahkum olacaklar.

  2 işletme

işin içinde değil üstünde çalışarak, işletmeyi entegre bir sistem olarak görecek, işletmeyi kendi başına işleyen bir sistem üzerine inşa edecekler. Az çalışıp, çok kazanacaklar. Bireysel gelişimlerine yatırım yapacaklar. Başarılı, Mutlu ve Anlamlı bir yaşam sürecekler.

 ÇÖZÜME KATKIMIZ NELER OLABİLİR?

“Başarılı”, “Mutlu” ve “Anlamlı” bir hayat yaşamanın beş temel prensibini girişimcilere anlatan “interaktif yayınlar ve eğitimler” tasarlamak ana hedefimizdir.

 

5 PRENSİP ÜZERİNDEN İLERLEYECEĞİZ

 

Yaşam Prensibi


İşletmeniz yaşamdan daha fazlasını elde etmenizin bir yoludur. Maaşlı bir işten daha fazla şey ifade eder. Girişimcinin Bireysel Gelişimi bu prensip üzerine inşa edilir.

Nesnelleştirme Kanunu

İşletmenizi kendinizden ayrı olarak düşünün, yani sizin bir ürününüz olarak. O zaman onu yeniden icat edebileceksiniz. Bu prensip, işinizin dışına bir adım atıp ona objektif olarak bakmayı ifade eder.

İşin İçinde değil Üstünde Çalışmak

İşletmeniz her şeyiyle kendisi bir üründür. Sadece ürettiğiniz ürün veya hizmet değil. Bunlarla cebelleşmektense işletmenizi inşa etmeye odaklanın.

Sistemizasyon 

İşletmenizi entegre bir sistem olarak görün. Sistem işi yapar insanlar sistemi işletir.

İnovasyon Prensibi

İş sahibinin görevi sürekli devam eden Yenilik, Ölçümleme ve sistemleştirme prosesleri vasıtasıyla işin devamlı geliştirilmesidir.

 

İŞ MODELİMİZ

Sabit giderleri minimize ederek finansal açıdan sağlam bir yapı oluşturmak istiyoruz.


⦁ Gelir modelimiz her kitabın ayrı bir kar merkezi olarak ele alınması üzerine konuşlanacak.


⦁ Kitap konusu ve yazar interaktif bir çalışmanın gerçekleşmesine olanak verecek şekilde belirlenecektir.

Dışarıdan dosya almayacağız. Bizi hedefimize ulaştıracak konuları ve kişileri saptayarak; çalışmak istediğimiz yazar adayını belirleyerek ona teklifte bulunacağız. Birlikte kitabı inşa edeceğiz.

Yazar adayları ağırlıklı olarak girişimcilere ve iş dünyasına yönelik eğitim veren, danışmanlık yapan hayatın içinde olan başarılı kişilerden oluşacak. Bunlar arasından girişimcilik deneyimi olan kişilere öncelik tanıyacağız.

⦁ Böylece yazarın kitabı için piyasada talep oluşturmak ta kolaylaşacak. Eğitim verdiği öğrenciler ve danışmanlık yaptığı işletmelere yönelik farklı bir satış politikası gerçekleştireceğiz. Toplu kitap alımlarında ücretsiz kısa eğitim ve imza günleri uygulanabilir.

Her kitap için Udemy’de bir eğitim paneli açacağız. Eğitim bölümlerinin oluşturulması ve her birinin video kaydının alınması süreçlerini yazarla birlikte gerçekleştireceğiz. Udemy gelirlerinden pay alarak gelir modelimizi güçlendirmeyi planlıyoruz.

⦁ Matizyayinevi.com sitesi bir tür girişimcilik portalı şeklinde inşa edilecek. Burada yazar ve kitap tanıtımları yer alacak ve Udemy linkleri verilecek.

⦁ Sosyal medyada aktif olacağız.

⦁ Bir süre sonra yazarların tüm eğitimlerini organize etmeyi planlıyoruz.