Kitaplar

Dünyadaki hızlı ve öngörülmez değişimle başa çıkabilmek için sıra dışı düşünme becerilerini bir an önce kazanmamız ve belki de işletmemizi yeni baştan yaratmamız gerekiyor. Bu ise kendi gerçekliğimizi iyi anlamak ve yeni nesil girişimciliğe ilişkin yetenekleri hızla geliştirmekle mümkün olacak.
Elinizdeki kitap, girişimciliğe farklı, eğlendirici bir bakış açısı sunarken, girişimci olmaya merak duyanların ebedi dönüşümleri içinde uygun bir durak. E. Aysan Doğaner kitabında girişimci psikolojisinin bilinmeyen yönlerini ele alıyor, rekabette harikalar yaratan sıra dışı şirket hikayelerinin ardındaki dinamikleri irdeliyor. Bu sayede başarılı bir girişimci olabilmenin özünde yatan gizem beklenmedik bir şekilde aralanmaya başlıyor. Bu kitabı 2006 yılında yazmıştım. Yayınevi kapanınca yeni basımları yapılamadı. Şu anda piyasada bulunmuyor.

GİRİŞİMCİLİK OKULU: Türkiye’nin hızla zenginleşerek refah toplumu haline gelmesi şart. Bu nedenle girişimcilik büyük önem taşıyor. Ama bugün kurulan her 100 işletmenin 10 yıl sonra 90’ı hayatta olmayacak. Yirmi birinci yüzyılda dünya ekonomisi kökten değişiyor. “Girişimci düşünce” zenginlik yaratmanın itici gücü haline gelirken girişimci de, girişimcilik de dönüşüme uğruyor. Hiçbir şey eski, babadan kalma yöntemler veya geleneksel yollarla yürümüyor. Verdiği eğitimler sayesinde her profilden girişimciyi tanıma imkânı bulan, kendisi de yirmi yıllık girişimci olan E. Aysan Doğaner bilgi ve deneyimlerini bu kitapta topluyor. Yeni iş kuracak veya işini büyütecek girişimciler için bir rehber niteliğinde olan Girişimcilik Okulu, satış ve pazarlama yöntemleri geliştirmekten iş planı yazmaya, finansman kaynakları yaratmaktan büyüme stratejisi belirlemeye kadar her girişimcinin ihtiyacı olan konuları titizlikle ele alıyor. İbrahim Betil, Hüsnü Özyeğin, Ayşen Zamanpur ve Ali Sabancı gibi ünlü girişimcilerin ilginç başarı hikâyelerini farklı bir bakışla aktaran Doğaner özellikle de KOBİ’lerin sorunlarına eğiliyor ve girişimcilere başarıya ulaşma yolunda yararlanabilecekleri güçlü, yeni araçlar sunuyor. Kuraldışı Yayıncılık, 2014

İŞ PLANI YAZMA KILAVUZU: Toplum olarak yazmakla aramızın çok iyi olduğu söylenemez. Doğrusu girişimciler de yazmaktan uzak dururlar; yazmak zor, zahmetli, sıkıcı gelir. Oysa başta “iş planı” olmak üzere girişimciler tarafından yazılması gerekenler vardır. Çeşitli teşvik ve hibelerden yararlanmanın, uygun koşullarda kredi bulmanın yolu “iyi yazılmış bir iş planı”ndan geçtiği için girişimci eninde sonunda kalemi eline almak zorundadır. Ama ne yapacak, nasıl yazacak? Girişimcilik, finans, iş planı yazımı ve yönetim üzerine KOSGEB, ABİGEM, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarında eğitimler veren ve dolayısıyla her türlü girişimciyi yakından tanıyan E. Aysan Doğaner iş planı yazmayı kolaylaştıran bir kılavuz hazırladı; hazırlık aşamasından yazım aşamasına adım adım ilerleyen, örneklerle anlatımın kolaylaştırıldığı ve zenginleştirildiği bu kitabı okuduğunuzda, “İş planı yazmak bu kadar da kolay mıymış?” diyeceksiniz.

Bu kitapla iş planının yeni bir girişimi doğru kurmanın ve kârlı büyümenin yol haritası, akıllı bir pusulası olduğunu göreceksiniz. Böylece karanlıkta iz sürmekten kurtulurken hakkınız olan çeşitli hibe ve teşviklerden yararlanmanın da yollarını bulacaksınız. Kuraldışı Yayıncılık, 2015