Hakkımda

1963 Ankara doğumluyum. 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümünü bitirdim. İleri yaşlarda psikoloji yüksek lisansı yaptım.

Üç yıl Türkiye İş Bankası İktisadi Araştırmalar ve Menkul Değerler Birimlerinde iktisat uzmanı olarak görev aldım. Daha sonra İktisat Bankası’nda yatırım fonlarından sorumlu portföy yöneticisi; ELF Aquitaine’de finans direktörü olarak çalıştım. Şube müdürü olarak göreve başladığım Çarşı Menkul Değerler’den, 1994 yılında genel müdür yardımcısı iken ayrılarak kendi işimi kurdum. Anaokulu işletiyor ve franchise veriyorum.

Çalışmalarım: Halen girişimcilik, franchise, bireysel gelişim, finans ve yönetim üzerine Üniversitelerde, KOSGEB, ABİGEM ve STK’larda eğitim vermekteyim.

Startup ve KOBİ’lere yönetim, iş kurma ve proje danışmanlıkları yapıyorum. Franchise & More’da Franchise, Birleşmiş Milletler, UNIDO‘da Girişimci Danışmanıyım.

Yayınlanan Kitaplarım:

— Yeni Nesil Girişimci: Sistem Yayıncılık, 2006
— Girişimcilik Okulu: Kuraldışı Yayıncılık, 2014
— İş Planı Yazma Klavuzu: Kuraldışı Yayıncılık, 2015

VERDİĞİM  BAZI  EĞİTİMLER

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri; 2013- 2020; İŞKUR,
Kobi Girişim Der, ABİGEM, Gebze Tic.Odası, Küçükköy Esnaf Odası 
Girişimci Koçluğu (Danışmanların) Eğitimi, MARKA & DM ABİGEM,     
2013 Haziran, Yalova, İzmit, Düzce, Bolu Ticaret Odaları
“Girişimcilik” Eğitimleri (2005-2007); Boğaziçi Üniversitesi, 
Kadir Has Üni., GYİAD, ARI Grubu, KEDV, JCI, Belediyeler
Franchise Eğitimleri, Aydın Üniversitesi & UFRAD, 2013- 2017
Girişimcilik Okulu, Şehir Üniversitesi, 2013
Düşük Enflasyon Ortamında Ayakta Kalabilmek, ABİGEM, 2006
Mali Tablolar ve Finansal Analiz, ABİGEM, Mart 2006
Finansçı Olmayanlar İçin Finans, ABİGEM, Nisan 2006
Bilançolar Nasıl Makyajlanır? Okunur?, İKADA, Nisan 2006
İşletme Bütçesi Hazırlama, Kontrol Teknikleri,İKADA,Nisan 2006
Finansçı Olmayanlar İçin Finans, İKADA, 26 Mayıs 2006
Yöneticiler İçin Pratik Finans, Çanakkale Seramik, 2006
Satışta Psikolojik Süreçler, D&R, 2006
Girişimcilik Sertifika Programı, DEULCOM, 2006
İş Başında Öfke Kontrolü, Beyoğlu Belediyesi, 2007
Hayatın Anlamı ve İş Yerinde Verimlilik, Uçan Balon, 2011

Girişimciliğe Bakış Açım:

Son yıllarda yeni girişimlerin başarı oranının yükselmesine yönelik çabalarımı yoğunlaştırdım. Eğitim ve Danışmanlık verirken ağırlıklı Yalın Girişim ve E-Myth yaklaşımlarını kullanıyorum.

Girişimcinin hayatını bütünsel olarak dönüştüren, “Yeni Girişimcilik Anlayışı” üzerinde çalışmaktayım. Girişimciyi işinden özgürleştiren ve her yönüyle zenginleştiren “Türkiye’ye özgü bir iş geliştirme yaklaşımı” bu anlayışın temelini oluşturuyor.

Girişimcilerin iş kurmalarında etkili olan kişilik örüntüleri ve sonrasında yaşanan travmaların arka planında yer alan psiko-sosyal dinamiklerin önemine inanıyorum ve bu konuda araştırmalarımı sürdürüyorum.

Üniversite yıllarımda katıksız bir liberal demokrattım. Yıllar içerisinde bu bakış açım dönüşüme uğradı. Neo-liberal ekonomi politikalarının ülkemizde ve dünyada yarattığı tahribatlar bunda etkili oldu. Liberalizme ve demokrasiye şimdi daha farklı bir pencereden bakıyorum. Özgürlüklerin ve demokrasinin; adaletli bir sosyal piyasa düzeni içerisinde, daha kurallı, yönetişim ilkelerine uygun, tüm azınlıkların temsil edildiği güçlü bir parlamenter rejim altında hayat bulmasından yanayım. Her alanda güç yoğunlaşmasına karşıyım. Finans kapital yoluyla, borca dayalı bir tüketim toplumu yaratan neo liberal sistem Türkiye’yi yoksullaştırıyor. Adaletsiz bir gelir dağılımına, kaynaklarımızın talan edilmesine, demokrasinin, hukuk ve özgürlüklerin yok olmasına yol açıyor. Hızla üretime, çağdaş eğitime ve demokrasiye yönelmemiz gerekiyor. Türkiye’nin en önemli 3 sorununun; (1) Cehalet (2) Yoksulluk ve (3) Ötekileştirme olduğuna inanıyorum.

Diplomalar ve Bazı Sertifikalar: